TEOG sınavının yerine hangi sistem gelecek? MEB son dakika açıklaması!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Eylül 2017 | Cumartesi 16:10

TEOG sınavının kaldırılması düşünülmesinin ardından yerine hangi sistemin geleceği konusu öğrenci ve veliler tarafından yoğun bir şekilde sorgulanmaya devam ediyor. Peki, TEOG sınavının yerine hangi sistem gelecek? İşte, MEB müsteşarının TEOG’taki yeni sisteme ilişkin gerçekleştirdiği son dakika açıklaması…

TEOG sınavının kaldırılması düşülmesinin ardından yerine hangi sınavın geleceği gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Öğrenci ve velilerin gözü kulağı TEOG sınavı kaldırılması sonrasındaki sürecin nasıl işleyeceği ve yeni sisteminin neler getireceğinde. MEB Müşteşarı Yusuf Tekin tarafından TEOG sınavının yerine hangi sistemin geleceği konusuna ilişkin açıklama gerçekleştirildi. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in açıklamalarında TEOG’un yerine işleyecek sistemle ilgili öğrenci ve velileri yakından ilgilendirecek önemli detaylar yer alıyor. Buna göre MEB Müsteşarının açıklamaları doğrultusunda TEOG’taki hayata geçirilmesi düşünüldüğü yeni sistem şekillenmiş olacak. 2017-2018 yeni eğitim-öğretim döneminde TEOG’un hangi sistemin geleceğini merakla bekleyen öğrenci ve veliler için MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in gerçekleştirdiği son dakika açıklamasını haberimizden öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda haberimizin içerisinde, son 15 senede değişen sınav sistemi ile ilgili bilgilere de erişebilirsiniz.

meb müsteşari yusuf teki̇n açiklamasi!

MEB müsteşarı Yusuf Tekin tarafından TEOG’un kaldırılmasıyla ilgili olarak “Sınavsız model seçeneği değerlendiriliyor.” ifadelerine yer verildi.

MEB müsteşarı Yusuf Tekin’in gerçekleştirdiği açıklamasında, “Liselere geçişte sınavsız bir dönem başlayacak. Çalışma grubu oluşturuldu. Kasım ayında TEOG’un yapılıp yapılmayacağı kamuoyu ile paylaşılacak.” cümlelerine yer verildi.

Yusuf Tekin, yeni modelin Cumhurbaşkanı’na sunulacağını söyledi. Yusuf Tekin, konuyla ilgili Çarşamba günü açıklama yapılacağı sözleri kaydedildi.

son 15 senede deği̇şen sinav si̇stemi̇

Türkiye’deki liselere geçiş sistemi son 15 senede sürekli değişikliklere uğradı. Sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasının başlamasıyla Anadolu liselerinin ortaokul kısımları kapatıldı, Anadolu liseleri hazırlık ve üç yıllık lise eğitimi vermeye başladı. Yeni düzenlemeyle öğrenciler, 8’inci sınıftan itibaren Anadolu liselerine yerleşmek için sınava girmeye başladı. Sınavın adı liselere geçiş sınavı (LGS) olarak değiştirildi. 2004 yılına kadar devam eden sistem, bu tarihten itibaren Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) olarak isimlendirildi. OKS ise 2008’de kaldırıldı. OKS yerine 6 ve 7. sınıflarda yılsonunda merkezi olarak yapılan Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sistemi getirildi. 2009’da ise SBS sadece 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılmaya başlandı. 2012’de SBS aşamalı olarak kaldırıldı; 2013’te SBS son kez yapıldı. 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren ise TEOG sistemi getirildi.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: , , ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.