Trump: Taliban’la barış görüşmemiz için zaman var

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Ocak 2018 | Salı 13:21

ABD Başkanı Donald Trump, “Taliban ile barış görüşmesi yapmayı istemiyoruz. Belki bir gün düşünebiliriz ama o güne daha çok var.” dedi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleriyle çalışma yemeğinde bir araya gelen Trump, Afganistan’da son günlerde yaşanan saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Trump, saldırıları kınayarak, “Zalimce kendi insanlarını öldürüyorlar. Ölenlerin birçoğu masum kadın ve çocuklar. Bu korkunç bir şey. Kimsenin bitiremediği işi biz bitireceğiz. Taliban ile barış görüşmesi yapmayı istemiyoruz. Belki bir gün görüşebiliriz ama o güne daha çok var. Bitirmemiz gereken işi bitireceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, geçen yılın ağustos ayında Güney Asya Stratejisi’ni açıklamış ve Talibanla mücadele için Afganistan’a 3 bin ABD askeri daha göndermeyi kararlaştırmıştı. Trump ayrıca Afgan Talibanı’nın üst düzey yöneticilerinin saklandığını iddia ettiği Pakistan’dan “topraklarındaki terör gruplarına” yönelik adımlar atmasını istemişti. Pakistan ise Trump’ın “terör gruplarına kucak açtığı” suçlamalarına tepki göstererek ABD Başkanının iddialarını yalanlamıştı.

Beyaz Saray yönetimi ayrıca Pakistan’a yapacağı 900 milyon dolardan fazla askeri yardımı İslamabad yönetiminin “Afgan Talibanı ve Hakkani grubuna yönelik gerekli adımları atıncaya kadar” askıya aldığını açıklamıştı.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.