Trump’tan yeni vergi reformu: Milyonlarca insanın hayatını etkileyecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Eylül 2017 | Perşembe 12:44

Başkan Donald Trump, Amerikan vergi sisteminde önemli değişiklikler öngören vergi reform tasarısını açıkladı.

Plan temelde kurumlar vergisi ile zengin ve orta sınıftan alınan vergileri azaltmayı hedefliyor. Bu arada orta sınıf ailelerin yararlandığı konut kredisi vergi teşviğiyle hayır kurumlarına yapılan bağışların vergilerden düşülmesi gibi eski sisteme ait avantajlar bu reform paketinde değişikliğe uğramadan aynı kalıyor.

Reform planı, Beyaz Saray ile Kongre’deki Cumhuriyetçi liderlerin istediği vergi indirimlerinin devlet bütçesinde yolaçacağı gelir kaybının nasıl karşılanabileceğine dair detayları içermiyor.

Başkan Trump, bunun ülke tarihindeki en büyük vergi kesintisi planı olacağını söyledi.

Bazı bütçe uzmanları, planın 10 yıllık süreçte hükümetin vergi gelirini 5 trilyon dolardan fazla azaltacağını tahmin ediyor. Bu uzmanlara göre kaybolan gelirin bir kısmını telafi etmek için Cumhuriyetçiler’in federal bütçede kesintiye gitmesi gerekiyor.

Planın yasalaşabilmesi için Kongre’deki Cumhuriyetçilerin onayı ve bazı Demokratlar’ın da desteği gerekiyor.

Plan, kurumlar vergisi oranının yüzde 35’den 20’ye indirilmesini öngörüyor. Bu, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler tarafından uzun süredir desteklenen bir hedef. Plan Amerikan şirketlerinin yurt dışı kazançlarından bir seferlik vergi alınması önerisini de içeriyor.

Şahsi gelir vergisi sınıflandırmaları yediden üçe indirilecek ve Çocuk Vergisi Kredisi’nden yararlananların sayısı arttırılacak. Çocuk başına bin dolar olan kredi daha yüksek gelirli aileler de alabilecek.

Plana göre veraset vergisi ve alternatif minimum vergi yönteminin kaldırılmasından daha çok yüksek gelirli aileler faydalanacak.

Cumhuriyetçiler Beyaz Saray’ı ve Kongre’nin her iki kanadını da kontrol ediyor. Bu da vergi reformu yapabilmeleri konusunda az bulunur bir fırsat veriyor.

Öte yandan Demokratlar’ın çoğu devlet borçlarını artıracak ya da sadece zengin vatandaşların faydasına olacak değişikliklere karşı çıkacaklarını belirtiyordu.

Senato Demokrat Lideri Chuck Schumer’a göre plan zengin Amerikalılar için talih kuşu anlamına geliyor ancak orta sınıf vergi mükellefleri için hiçbir kolaylık sunmuyor.
Amerikanın Sesi


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.