Tunus Cumhurbaşkanı 2019 seçim kararnamesini imzaladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Temmuz 2019 | Cuma 20:06

Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi, geçtiğimiz hafta yaşadığı sağlık sorununun ardından görevinin başına dönerek, 6 Ekim’de parlamento seçimleri, 17 Kasım’da ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunun düzenlenmesini öngören cumhurbaşkanlığı kararnamesini imzaladı.
Es-Sibsi, geçtiğimiz pazartesi günü askeri hastaneden taburcu edilmesinin ardından halka hitaben ilk konuşmasına, gördüğü tedavinin olumlu sonuç verdiğini ve bu durumun hastaneden taburcu olarak eve dönüşünü hızlandırdığını söyledi.
Parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde demokratik tecrübelere bağlı taahhütler olduğunu dile getiren es-Sibsi, seçmenlerin görevlerini yerine getirmesi çalışmak gerektiğini ifade etti.

Es-Sibsi, olağanüstü hal (OHAL) ile ilgili yasa tasarısı hakkındaki anlaşmazlığı ima ederek, “Hükümet ile bazı Temsilciler Meclisi üyeleri arasındaki görüş farklılıklarından dolayı, OHAL ile ilgili olarak belirlenmemiş bazı hükümler var. Bu durumu çözmemiz gerekir” dedi.

Es-Sibsi bugün ayrıca, OHAL durumunu bir ay daha uzatmaya karar verdi.
24 Kasım 2015’te, Başkent Tunus’un Muhammed Hamis Caddesi’nde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayını hedef alarak 13 güvenlik görevlisinin ölümüne neden olan bombalı saldırı sonrası ülkede OHAL ilan edilmiş, sonraki süreçte birçok kez uzatılmıştı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.