Türk kanasçı Ebu Yusuf El-Kannasi’nin ilk kez yayınlanan defnedilme görüntüsü (video)

Fetih Medya
⇨Fetih Medya Haber Merkezi - Haberin Tarihi: 28 Eylül 2016 | Çarşamba 10:11

Ebu Yusuf El-Kannasi mahlasıyla bilinen Türk kanas komutanı Ümit Yaşar Toprak’ın ABD saldırısıyla öldürülmesinin 2. yılında Fetih Medya defnedilme görüntülerine ulaştı.

23 Eylül 2014 gecesi Suriye’ye DAEŞ’i hedef alma iddiasıyla ilk düzenlenen Amerikan saldırıları Nusra Cephesi’nin tanınan ismi Türkiye’li komutan Ümit Yaşar Toprak’ı (Ebu Yusuf El Kannasi) hedef aldı.

2009 yılında Afganistan’da ABD güçleri ile savaşmak için giden Ümit Yaşar Toprak, kısa süreliğine yeniden vatanı Bursa’ya döndü. Sonrasında 5 çocuğu ve eşini geride bırakarak Suriye’de zalim Esed rejimine ve YPG’ye karşı savaşmak için Suriye’ye geçti. Suriye’de Nusra Cephesi altında “Mecmuatu’l-Kannas” (Kanas Birliği) isimli grubun liderliğini yapıyordu.

Ebu Yusuf Turki üst düzey bir kanasçı olduğu ABD medyası tarafından da yayınlandı. ABD medyasında yapılan haberlerde dünya gerilla savaşında en iyi 6. sniper olarak bahsedildi. Suriye’de de sniper eğitim merkezi açan Ümit Yaşar Toprak, sadece Nusra Cephesi’nden değil, tüm Muhalif gruplardan öğrenci kabul ediyordu. Onun yetiştirdiği sniper’lar Suriye savaşında düşmanın korkulu rüyası oldu.

Ebul Kannas” (Kanas’ın Babası) künyesiyle bilinen komutan, Ebu Miqdat gibi kanas uzmanı bir çok öğrenci yetiştirmişti. Ayrıca bu komutanın kendi üretimi olan ve tarihte ilk kez bir keskin nişancının ürettiği tüfek olması namına sahip ZİP (Kurt) adlı tüfek Muhalif kanasçıların tercihi durumundadır.

Ebu Yusuf Et-Turki olarak da bilinen komutan bir çok üst düzey YPG komutan ve sözcüsüne suikast düzenlemişti. Esed rejiminin elindeki Dımeşk bölgesinde dahi üç kişilik birliklerle şehir operasyonları ve etkili suikastlar düzenledi.

Ebu Yusuf El-Kannasi, DAEŞ örgütüne de muhalif olduğundan dolayı defalarca onların saldırısına maruz kaldı.

Bursa’da gıyabi cenaze namazını kıldıran kardeşi Alparslan Toprak, gazetecilere yaptığı açıklamada “DAEŞ’in ölüm listesinde birinci sırasındaydı. 1.5 yıl içerisinde DAEŞ, ağabeyime 3 defa suikast girişiminde bulundu. Bunlardan birinde bomba yüklü araçla sniper okuluna girdiler ve patlattılar. Hamd olsun ağabeyim o zaman kurtuldu. ABD’nin bombalı saldırısında şehit düştü. ABD, şu anda DAEŞ’i vurmuyor, Özgür Suriye Ordusu üyelerini vuruyor. ABD’nin bombardımanı DAEŞ ve Esed’e yarıyor” demişti. Haberin linki için tıklayınız.

Halep /Riful muhendisindeki askeri merkezinde 23 Eylül 2014 gecesi 03:00 sıralarında Amerikan savaş gemilerinden atıldığı belirlenen füzelerin hedefi olan Ebu Yusuf Türki, 20 kadar öğrencisiyle birlikte hayatını kaybetti.

Türk kanasçı Ebu Yusuf El-Kannasi’nin ilk kez yayınlanan defnedilme görüntüsü:

Fetih Medya – Özel Haber

Fetih MedyaFetih MedyaFetih Medya  Fetih Medya Fetih Medya  Fetih Medya Fetih Medya  Fetih Medya

Ümit Yaşar Toprak Bursa sokaklarında oğulları Yusuf ve Ahmed ile birlikte 2011 yılında:

Fetih Medya

2009 yılında ABD’ye karşı savaşmak için gittiği Afganistan’dayken:

Fetih Medya

Ebu Yusuf Türki’nin seçkin kanasçılarından oluşan ve ABD saldırısına hedef olan “Kurt Timi”
Fetih Medya

Fetih Medya

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.