Türk ordusunun peşmergeye verdiği eğitim durduruldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Eylül 2017 | Cuma 13:22

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Türk ordusunun peşmerge güçlerine verdiği askeri eğitimin sonlandırıldığını açıkladı.

 

Türk ordusu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı peşmerge güçlerine 2014 yılı sonlarından beri verdiği askeri eğitimi sonlandırdığını duyurdu. Alınan karara ilişkin açıklama Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi.

 

TGRT Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bozdağ, “peşmergelere Türkiye’nin askeri eğitim vermesi ve benzeri konularda Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’yle ilgili birtakım çalışmalar bulunduğunu, ancak bunların tamamının sonlandırıldığını” söyledi.

 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bozdağ, Irak Başbakanlığı’nın ham petrol ihracatı için Bağdat ile Ankara’nın anlaştığını duyurması hatırlatılarak yöneltilen, “Bu, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile tüm petrol ve doğalgaz ilişkilerinin sona erdiği anlamına mı geliyor?” sorusuna ise Türkiye’nin bundan sonra IKBY’yi kapsayan bölge dahil Irak’ın tamamına ilişkin bütün ilişkilerinin Irak Merkezi Hükümeti üzerinden yürüyeceğini belirterek yanıt verdi.

 

Artık sınır kapıları, seyahat ve vize konuları dahil bütün hususlarda Türkiye’nin muhatabının Irak merkezi hükümeti olduğunu ifade eden Bozdağ, çarşamba akşamı telefonda görüşen Türk ve Irak başbakanlarının kısa süre içinde bir araya geleceğini belirtti.

 

“Türkiye’ye artık gelmeyin”

Bozdağ, “Türkiye bu anlamda, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin Ankara’da bulunan temsilcisine ‘Türkiye’ye artık gelmeyin’ diye çağrıda bulundu. Kendisi de Erbil’de olduğu için artık Türkiye’ye gelmiyor. Barzani’nin temsilcisi artık Türkiye’de değil. Türkiye’ye gelmemesini de kendilerine telkin ettiler” dedi.

 

Bozdağ, Barzani yönetimine bağlı yayın yapan üç televizyon kanalının da Türksat uydusundan çıkarıldığını sözlerine ekledi.

 

Bozdağ, askeri seçeneğin masada olup olmadığı ve Türkiye’nin Irak ile gerçekleştirdiği tatbikatın ne anlama geldiğine dair soruya yanıt verirken, hükümet olarak duygusallıktan öte aklıselimi ve sağduyuyu rehber edinmeleri gerektiğini belirtti.

 


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.