Türk savaş uçakları Menbic’in kuzeyinde YPG’yi vurdu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ağustos 2016 | Pazar 11:24

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı savaş uçaklarının Suriye’de Menbic’in kuzeyine hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Suriye’de ana gövdesini YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yazılı açıklamasında, Türk savaş uçaklarının Cerablus’un güneyindeki bir köyü vurduğunu belirtti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise Türk uçaklarının vurduğu köylerde en az 35 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü bombalanan Cebel Kussa köyünde, 50 kadar kişinin de yaralandığını da ifade etti.

Yine Reuters’a konuşan askeri kaynaklar ise Türk savaş uçaklarının Cerablus’un güneyindeki cephanelikleri ve komuta merkezinin imha edildiğini söyledi ancak bombardımanla ilgili ayrıntı vermedi.

Ajansın aktardığına göre SDG’nin parçası olan Cerablus Askeri Meclisi, el Amerne köyüne düzenlenen saldırıda ‘sivil kayıplar olduğunu’ iddia etti. Açıklamada, “bu bölgenin kaderini tehdit eden tehlikeli bir gerilim” dendi.

Suriye Demokratik Güçleri’nin iddiasına ilişkin henüz Türk yetkililerden bir açıklama gelmedi. TSK, Perşembe günü de Menbic’in kuzeyinde YPG mevzilerini vurmuştu.

Reuters’a konuşan bir görgü tanığı da, Türkiye sınırından Suriye’ye doğru uçan kimliği tespit edilemeyen savaş uçakları gördüğünü, daha sonra da patlama sesleri duyduğunu söyledi. El Amerne köyü, Cerablus’un yaklaşık 10 km güneyinde bulunuyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.