Türkiye, operasyonu büyütmeye hazırlanıyor: Sırada Fırat’ın doğusu da var

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ağustos 2016 | Pazar 11:37

Savaş uçakları, roket sistemleri, obüsler, tanklar, zırhlılar, İHA’lar, bordo bereliler, istihkam birlikleri ve 2 bin kişilik ÖSO timi… Askeri uzmanlar bu kadar gücün sadece Cerablus için değil 45×98 kilometrelik ‘güvenli bölge’ için hazırlandığını söylüyor. Üstelik sırada Fırat’ın doğusu da var.

Fırat Kalkanı Harekatı için Suriye içine çok sayıda tank ve Özel Kuvvetler mensubu sevk eden Türkiye, operasyonu büyütmeye hazırlanıyor. PKK’nın Fırat doğusuna çekilmeme ihtimaline karşı bölgedeki PKK hedefleri tek tek belirlendi. Mobilize duruma geçen hedefler imha edilmeye başlandı. Askeri uzmanlara göre Türkiye, ‘Fırat Kalkanı’ için hazırladığı askeri kuvvetle, Suriye krizinin ilk başından buyana talep ettiği ‘güvenli bölge’yi rahatlıkla kurabilir. Üstelik sınır hattını terörden tamamıyla arındırmak için namlular Fırat’ın doğusuna da çevrilebilir.

TSK, Fırat Kalkanı için sınır içinde ve dışında iki tank taburu görevlendirdi. Bir istihkam taburu sınırı aşıp Cerablus’taki bombalı tuzakları ve mayınları temizliyor. 70 kilometre menzilli Çoklu Namlulu Roketatar Sistemleri (ÇNRA), 40 kilometre etkili menzile sahip T-155 Fırtına obüsleri, Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 jetleri, anlık istihbarat için insansız hava araçları (İHA), zırhlı savunma sistemleri, yaklaşık 2 bin kişiden oluşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gücü ve Genelkurmay’a bağlı 2 tabur bordo bereli, aktif olarak operasyona katılıyor. Askeri kaynaklara göre Suriye içinde bulunan tank sayısı şimdilik 52. Bunun yanında 50’ye yakın tank da sınıra sıfır noktada hazır vaziyette bekliyor. 100’ü aşkın tank, top ve roket sisteminin kullanıldığı bu askeri kuvvet sadece Cerablus için hazırlanmadı. 24 Ağustos’taki Cerablus operasyonu için, ‘Fırat Kalkanı’nın sadece ilk safhası’ yorumları yapılıyor.

PYD hedefleri aynı zamanda Türkiye sınırından obüslerle de ateş altına alındı. 2 Türk jetinin katıldığı hava harekatında PYD hedeflerinin dışında 6 ayrı DAEŞ hedefi de vuruldu. Operasyon, PKK’nın Suriye koluna ‘son uyarı’ anlamı da taşıyor. Çünkü TSK’nın tank, zırhlı araçlar, İHA’lar ve uçaklarla desteklediği ÖSO savaşçıları, Cerablus güneyindeki Ammare’ye yerleşmeye çalışan PYD’lilerle her an sıcak temasa girebilir. TERÖR KORİDORU İNADI PYD, Fırat’ın batısında DAEŞ’in boşalttığı Münbiç’e bir süre önce ABD desteğiyle yerleşmiş ve sözkonusu operasyonu ‘Suriye Demokratik Güçleri’ (SDG) maskesiyle perdeleme yoluna gitmişti. ABD, ise Türkiye’ye, PYD’nin Fırat’ın doğusuna geçeceği ve Münbiç’te ise yalnızca Arapların kalacağı sözünü vermiş ancak bu sözü tutmamıştı. İlçeyi işgal etmesinin ardından bir yandan nüfus ve tapu müdürlüklerini yakan, diğer yandan ‘buralar Kürt topraklarıdır’ algısı oluşturmaya çalışan PKK/PYD, Türkiye’yi güneyden kuşatarak ‘kukla terör koridoru oluşturma projesinde’ ısrar ediyor. Tüm bu gelişmeler Türk askerinin desteklediği ÖSO güçleri ile PYD arasında olası bir sıcak temasın her an mümkün olduğuna işaret ediliyor.

Fırat Kalkanı için saha istihbaratı da etkin bir şekilde kullanılıyor. Cerablus ve Münbiç çevresindeki PKK/PYD noktaları tek tek tespit edildi. Öte yandan Türkiye, DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyona PYD hedeflerinin mobilize duruma geçmesi halinde vuracağı bilgisini verdi. Dün öğleden sonra PYD’li teröristlerde hareketlilik tespit edilince Amame köyündeki PYD hedefleri Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar tarafından imha edildi. Aynı zamanda sınır dışına tanklara ‘hazır bekleyin’ talimatı gitti. Öte yandan Türkiye içindeki hava indirme unsurlarına da harekat emri verildi.

Türkiye, terör örgütü PYD’ye Fırat’ın doğusuna çekilmesi için 48 saat süre verdi.

Askeri uzmanlara göre, Fırat Kalkanı için hazırlanan personel ve askeri sistemlerin sadece Cerablus için yapılmış olması imkansız. Emekli Tankçı Binvaşı Ali Coşar, sınır içi ve dışındaki yığınağın çok büyük bir operasyon hazırlığının göstergesi olduğunu söylüyor. Coşar, “Hareket her ne kadar Cerablus ile başlasa da harekatın adı Fırat Kalkanı, burası ‘güvenli bölge’ olarak tabir edilen alanın içerisinde. Cerablus’tan başlayp güney batı ve batıyı da kapsayan bir alandan bahsediliyor ve bu alanın içinde Münbiç de bulunuyor” diyor.

Cerablus bölgesini bilenler için “Bu kadar kuvvet, bu kadar dar alanda ne arıyor?” sorusunun gündeme geldiğini belirten Coşar, “Eğer PYD güçleri Münbiç’ten çekilmezse bu harekat, operatif ve stratejik bir konumdaki Münbiç ile de genişletilecektir. Böyle bir operasyon için de 2 tank taburu, piyade gücü, hava desteği ve özel kuvvet desteği gerekir. Şu an sahada bulunan güç de zaten bu nitelikte. Halihazırdaki güçle 45 kilometre derinliğinde ve 98 kilometre uzunluğundaki bir alanda kontrol kolaylıkla sağlanabilecektir. Mevcut hazırlıklı gücümüzle, Suriye krizinin başından buyana talep ettiğimiz güvenli bölge projesini hayata geçirebiliriz” dedi. Coşar’a göre Fırat batısında yürütülen operasyon, Fırat doğusunda da uygulanmalı. “Sınır güvenliği sınırın ötesinden başlar” diyen Coşar, şunları söylüyor:

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.