Türkiye’den Libya Ulusal Ordusu güçlerine sert yanıt

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Haziran 2019 | Pazar 21:19

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’nın, Libya’daki Türk gemileri ve tesislerinin hedef alınma emri veren Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu tarafından gerçekleştirilecek herhangi bir saldırıya yanıt vereceğini açıkladı.
Akar, Japonya’nın Osaka şehrinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sırasında Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin Hafter güçleri sözcüsünün Türkiye’ye yönelik tehditlerine ilişkin sorusunu yanıtladı.
Savunma Bakanı, “Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaya devam ederken hasmane tutum veya saldırıların bedeli çok ağır olacak, en etkili ve şiddetli şekilde mukabele edilecektir. Tarafımıza yöneltilebilecek her türlü tehdit ve düşmanca hareketlere karşı tedbirimizi aldığımız bilinmelidir” şeklinde konuştu.
Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, Hafter’in ordusuna Türk gemi ve şirketlerini hedef alma, Libya-Türkiye arasında ticari uçuşları yasaklama ve Libya’daki Türk vatandaşlarını tutuklanma emri verdiğini belirtmişti.
Ülkenin doğusu ve güneyin büyük kısmını kontrol eden Libya Ulusal Ordusu, Nisan ayında başkent Trablus’un kontrolünü ele geçirmek için Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) karşı bir saldırı başlatmıştı.
Libya Ulusal Ordusu’nun tehditleri, uluslararası olarak tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçlerinin, Trablus’un yaklaşık 100 kilometre güneyinde ikmal ve harekat noktası olarak kullandığı Giryan kentini almasının ardından geldi.
Giryan, Libya Ulusal Ordusu’nun Nisan ayından bu yana yürüttüğü Trablus’u ele geçirme operasyonunun ana karargahıydı.
Sözcü el-Mismari, ordunun başkent Trablus eteklerindeki terör mevzilerine ek olarak Giryan şehri içi ve çevresinde birçok noktayı hedef aldığını da belirtti.
El-Mismari daha önce de, Türkiye menşeili silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Mitiga Uluslararası Havaalanı’ndan havalanarak, Vadi Er-Rabia ve Ayn Zara bölgesini bombaladığını ve bu İHA’ların püskürtüldüğünü iddia etmişti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.