Tutankhamun’un kuyumcusunun 3500 yıllık mezarı bulundu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017 | Salı 07:32

 

Güney Mısır’daki Luksor yakınlarında, kraliyet kuyumcusuna, eşine ve iki çocuğuna ait 3500 yıllık bir mezar bulundu. Bu mezarın Amenemhat ve eşi Amenhotep’e ait olduğu söyleniyor. Mezardaki kişiler, Mısır’ın 18. Hanedanlık döneminde yaşamışlardı

Mezarın içinde iki oda bulunuyor. Bu odalardan ilki, muhtemelen Amenemhat ve Amenhotep’in mumyaları için kazılmıştı. Arkeologlar mumyalar, lahitler ve ahşaptan oyulmuş cenaze maskeleri ile kuyumcu ve eşinin heykelciklerini buldular.

Ayrıca başka bir mezar bölmesinde, bir kadının ve iki yetişkin çocuğunun mumyaları bulundu. Arkeologlara göre anne, yaklaşık 50 yaşında, bakteriyel kemik hastalığından ölmüştü. İki oğlu 20 ve 30’lu yaşlarındaydı ve bedenleri iyi durumda korunmuştu.

Mezarda ayrıca, henüz yerleri tespit edilemeyen dört devlet görevlisine ait başka mezarların da olduğunu gösteren çeşitli ipuçları bulundu.

Yetkililer, dönemin en güçlü tanrısı Amun için kuyumculuk yapan Amenemhat mezarının, tapınak ve mezarlık alanlarıyla ünlü Draa Abul Naga nekropolünde yeni keşiflere yol açacağını düşünüyor.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.