UCM Kongo Terminatörü’nü savaş suçlarından mahkum etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Temmuz 2019 | Pazartesi 23:57

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Kongo’nun Özgürlüğü İçin Vatansever Güç’ün eski lideri Bosco Ntaganda’yı savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar da dahil 18 suçtan mahkum etti.

Ntaganda, söz konusu suçları, Kongo’nın kuzeydoğusundaki Ituri bölgesinde 2002-2003 arasında yaşanan çatışmalarda, Kongo Vatanseverler Birliği’nin (UPC) askeri kanadı olan Kongo’nun Özgürlüğü İçin Vatansever Güç’ün lideri olduğu dönemde işlemekle itham edildi.

Savcılar tarafından Eylül 2015’te Lahey’de başlayan duruşmada sunulan iddianamede, yaptığı zulümler nedeniyle Terminatör olarak bilinen Ntaganda’nın ülkenin altın, elmas ve petrol kaynaklarını kontrol etmek için başka bir etnik gruba saldırı emri verdiği bilgisi yer aldı.

Ntaganda’ya yöneltilen suçlamalar arasında cinayet, tecavüz, küçük yaştaki çocukları zorla askere almak, onlara yönelik cinsel istismar, yağma ve sivilleri evlerinden etme yer alıyordu.

Kongo ordusunun bu eski generali (2007-2012), 2013 Ocak ayında Ruanda’nın başkenti Kigali’deki ABD Büyükelçiliği’ne sığınmasının ardından UCM’ye gönüllü olarak teslim olan ilk şüpheli olmuştu.
Sivil toplum kuruluşlarına (STK) göre 1999’dan bu yana Kongo’da yaşanan çatışmalarda 60 bin kişi hayatını kaybetti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.