Wall Street Journal: Obama yönetimi Cerablus operasyonuna ilk başta karşı çıktı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Ağustos 2016 | Salı 11:38

ABD’nin Cerablus operasyonundan önce özel kuvvetlerini Türkiye ile birlikte savaşmak için hazırladığı, ancak Ankara’nın erken davranarak ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni bir gerginliğe neden olduğu iddia ediliyor. Washington’un Cerablus güneyinde YPG’ye karşı Ankara’ya destek vermediği de söyleniyor.

Türkiye’nin ÖSO kuvvetleri ile birlikte Cerablus’a girmesinin ardından ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Wall Street Journal‘dan (WSJ) Adam Entous, Gordon Lubold veDion Nissenbaum‘un haberine göre, ABD ile Türkiye arasında kamuoyundaki görüntünün aksine, perde arkasında gerginlik sürüyor.

İddiaya göre, Beyaz Saray, Amerikan Özel Kuvvetleri’nin Türklerle birlikte Suriye’ye girmesi için gizli bir planın üzerinde çalışırken, Ankara Cerablus misyonu için tek taraflı olarak tetiğe basarak ABD’li yetkililere detaylı uyarıda bulunmadan Suriye’ye girdi.

TSK ve ÖSO ile YPG arasında çatışmalar başlayınca da, Pentagon tarafından iki tarafa da çatışmaları durdurması için keskin bir uyarı yapıldı.

ABD, Türkiye’nin daha güneye, Suriye’nin içlerine doğru gitmesi durumunda hava koruması sağlamayacağı uyarısında bulundu. Buna rağmen, eğer Türkiye sınırda batıya doğru (DAEŞ’e karşı) ilerlerse ABD desteğini sürdürecek.

Türkiye’nin yanı sıra Kürtlere de uyarıda bulunan ABD, Washington’un hava desteğinin Fırat’ın doğusunda kalıp Türkiye ile çatışmamalarına ve Rakka’ya yönelmelerine bağlı olduğunu söyledi.

Sınırda ortak ABD-Türkiye operasyonu planının 2015 yılının Haziran ayına kadar uzandığı da belirtiliyor. Plana göre Erdoğan, sınıra 2 bin kişilik bir askeri birlik göndermeyi düşünüyordu.

ABD’den istenense, komandoları bölgeye göndermesiydi. Ancak o dönem Obama yönetimi bu fikre soğuk bakıyordu. Böylece kara gücü yerine, ABD ve Türkiye’nin hava ve topçu desteğiyle Suriyeli “muhalifleri” desteklemesine karar verildi.

Türkiye, ABD’ye, bölgede savaşacak Muhalif grupların listesini verdi. Bu listede, Ahrar’uş Şam da yer alıyordu. ABD, bu grubu reddetti.

Ancak geçen yazki bu plan, bazı Pentagon yetkililerinin ve Türk generallerinin “Ankara yeterince muhalif toplayamaz” kaygıları nedeniyle iptal edildi.

Rusya’nın Suriye’ye müdahalesi ve Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesinin ardından bu müdahale imkansızlaştı. Ancak görüşmeler kış aylarında tekrar başladı; Mart ayındaki ateşkes sırasında ise yeniden ete kemiğe büründü.

Bir Türk yetkilinin aktardığına göre, Ankara bu dönem Washington’a 1800 kişilik bir “muhalif” listesi sundu.

15 Temmuz darbe girişimi Erdoğan ile ABD arasındaki ilişkileri sarssa da, iki tarafın üst düzey askeri yetkilileri, bu durumun DAEŞ’e karşı ortak savaşı etkilememesi konusunda anlaştı.

9 Ağustos’ta Erdoğan’ın Putin’le görüşmesinin ardından bir Türk heyetinin Rusya’ya giderek Suriye operasyonunu görüştüğü, Rusya’nın Türkiye’ye “sizi vurmayız” garantisi verdiği de iddia edildi.

Haberde, YPG Menbic’i aldıktan sonra, Kürtlerin söz verdikleri gibi Fırat’ın doğusuna geçmeyerek kuzeye doğru ilerlemeye başladığı, bunun da Türkiye’de “alarm zilleri” çalmasına yol açtığı belirtildi.

Türk ve Amerikalı yetkililere göre, Türk ordusu, darbeden sonra “kararlı ve Erdoğan’a sadık olduğunu” göstermek için operasyona istekliydi.

17 Ağustos’tan itibaren Türkiye, “muhalifleri” Cerablus sınırına yığmaya başladı. Bu sıralarda Türkiye, ABD’lileri planları hakkında bilgilendirmeye başladı.

Obama yönetimi, Türkiye’nin Cerablus’a sokacağı ÖSO’cuların “El Kaide bağlantılı” olduğunu söyleyerek olumsuz kaldı. Beyaz Saray’ın bu ayak diremesi, planın gecikmesi anlamına geliyordu. Ancak, WSJ’ye göre, “Türklerin acelesi vardı.”

Pentagon, Beyaz Saray’dan onay beklerken, Türkiye’den de biraz süre tanımalarını istedi. Bu sırada yine YPG güçlerini Fırat’ın doğusuna geçirmek için çabalıyorlardı.

WSJ’ye göre, Türkiye kamuoyunda operasyonu ABD ile planladığını söylese de, Cerablus’a yönelik ilk Türk hava saldırısı tek taraflı yapıldı. ABD’li yetkililer, bu saldırının Suriye topraklarından değil, Türkiye topraklarından yapıldığını da sözlerine eklediler.

Operasyonun başlamasının ardından, bölgedeki ABD komutanı Joe Votel, Türkiye’ye İHA’lar, F-16’lar ve A-10’larla destek verilmesini istedi.

ABD Özel Kuvvetleri de, cephede yer almak yerine, Türkiye topraklarında, Cerablus’u gören bir tepede ABD desteğini yönlendirmeye başladılar.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.