Yahudi yerleşimciler Nablus’un kuzeyindeki tarihi bölgeye baskın düzenledi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Ağustos 2019 | Cuma 08:31

Urif beldesine saldıran Yahudi yerleşimciler Nablus’un kuzeyindeki tarihi bölgeye baskın düzenledi.

Onlarca Yahudi yerleşimci bugün (15 Ağustos Perşembe) Nablus’un kuzeyindeki Sebastia beldesinin tarihi bölgesine baskın düzenledi.
Sebastia Belediye Başkanı Muhammed Azim, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, onlarca Yahudi yerleşimcinin işgal ordusu himayesinde beldenin tarihi bölgesine baskın düzenlediğini bildirdi.
Azim, “İşgal güçleri özellikle tarihi bölge yakınlarındaki El-Beyder turistik alanında çalışmaların başlamasından bu yana altyapı çalışmalarının tamamlanmasını engellemek amacıyla beldeye her gün baskın düzenliyor” dedi.
Yahudi yerleşimcilerin beldenin tarihi bölgesinde ayin yapmak için sık sık Sebastia’ya baskın düzenledikleri ifade edildi.
Nablus’un kuzeyindeki Sebastia beldesi önemli tarihi eserlerin bulunduğu bir bölgede yer alıyor ve arkeologların ilgisini çekiyor.
İşgalciler bölgede kökenlerinin olduğunu ve üç bin yıl öncesine dayandığını öne sürerken, tarihi gerçekler bölgede o tarihten daha eski dönemlerden itibaren Kenanilerin yaşadığını ve dört bin yıl öncesinde bölgede uygarlıklarını kurduklarını, Kenaniler’den sonra bölgeye Romalıların ve Osmanlıların yerleştiğini söylüyor.
Sebastia beldesinde birçok tarihi eser yer alırken bölge sakinleri Filistin Yönetimi’ni bölgeye gerekli ilgiyi göstermemekle suçluyor.
Öte yandan, Yahudi yerleşimcilerin bugün (15 Ağustos Perşembe) Nablus’un güneyindeki Urif beldesine saldırdığı ifade edildi.
Batı Yaka’nın kuzeyindeki Yahudi yerleşimi dosyasını takipten sorumlu Gassan Dağlas, Yahudi yerleşimcilerin çiftçilerin arazilerini kundaklama girişimlerinin başarısız olmasının ve halkın direnişiyle karşılaşmalarının ardından Urif beldesine saldırdıklarını söyledi.
Dağlas, beldenin doğu kesiminde Yahudi yerleşimcilerle köy sakinleri arasında çatışmaların yaşandığını, işgal güçlerinin çatışmalara müdahale ederek Filistinlilere ateş açtığını ve göz yaşartıcı bomba attığını belirtti.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.