Yemen Savunma Bakanı: Husilere karşı savaşı tamamlamakta kararlıyız

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Şubat 2020 | Pazartesi 00:02

Yemen Savunma Bakanı Korgeneral Muhammed Ali el-Makdisi, İran destekli terörist Husi milislere karşı savaşı tamamlama ve ülkede yaşanan zulüm ile acıyı sona erdirme konusundaki kararlılıklarını vurguladı.
Yemen resmi haber ajansı SABA’nın aktardığına göre Makdisi, Marib şehrinin batısındaki Sirvah bölgesine bir ziyaret gerçekleştirerek, Husilerden kurtarılan alanlar hakkında bilgi aldı.

Söz konusu ziyaret esnasında açıklama yapan Makdisi, Husi milislerin ölüm ve yıkıma neden olduğunu söyledi.
Makdisi, Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin isyanı sona erdirme ve terörizm ile mücadele etmenin yanı sıra başkent Sana ve diğer tüm bölgelerin özgürlüğüne kavuşturulması yönünde çalışma gücü olduğunu vurguladı.
Bakan, Husilere karşı yürütülen savaşta çabaları ikiye katlamak ve daha fazla fedakarlıkta bulunmak gerektiğini de vurguladı.
Öte yandan Marib’deki sağlık yetkilileri, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile yerel ve uluslararası insan hakları kuruluşlarından, İran tarafından desteklenen Husi milisleri tarafından tıbbi tesislerin, ulaşımın ve sağlık personelinin sistematik olarak hedef alınmasının soruşturulması talebinde bulundu.
Marib İl Sağlık İdaresi, “Şehirdeki tıbbi tesislere yönelik Husi saldırıları, son yıllarda tamamen yok edilen 3 hastane de dahil olmak üzere 12 sağlık tesisini etkiledi. Tekrarlanan saldırılar 7 doktor ve sağlık çalışanının öldürülmesine, 7 kişinin de yaralanmasına neden oldu” şeklinde bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Husi milislerin tıbbi tesisleri, ulaşım ve sağlık personelini sistematik olarak hedef almaya devam etmesi kınandı.
Husi milislerin, sistematik olarak tıbbi tesisleri ve sivilleri hedeflemeye devam etmesinin, uluslararası hukuk ve anlaşmalara bir meydan okuma olduğuna dikkat çekilerek, bu durumun uluslararası hukukun üstünlüğü altında savaş suçları oluşturduğuna vurgu yapıldı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.