Yemen-Ürdün arasında ikinci Merhamet Köprüsü kuruldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Şubat 2020 | Pazar 23:56

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada sağlık durumu kritik olan 24 Yemenlinin içinde bulunduğu ikinci bir uçağın, Husilerin hakimiyeti altında olan Sana Havaalanından kalkış yaptığı belirtildi.
WHO yaptığı açıklamada “Uçak Sana’dan Ürdün’ün Amman şehrine doğru yola çıktı. Uçakta tıbbi bakıma ihtiyaç duyan erkekler, kadınlar, çocuklar ve onlara refakat eden kişiler bulunuyor.” ifadelerini kullandı.
WHO’ya göre uçağın Sana’dan cuma günü hareket etmesi gerekiyordu ancak uçuş tarihi, teknik sebeplerden ötürü değiştirildi.
WHO, Sana’dan Ürdün’e tedavi görmek üzere getirilen 7 çocuğun bulunduğu ilk uçuşu pazartesi günü gerçekleştirirken ikinci uçuşu ertelemişti.

Batılı kaynaklar Şarku’l Avsat’a cuma günü (7 Şubat) yapılması gereken ancak iptal edilen uçuşun dün yapılması için birtakım girişimlerin olduğunu aktarmıştı.
WHO’dan yapılan yazılı açıklamada “Maalesef uçak planlandığı gibi bugün kalkmayacak. Elimizden geleni yapıyoruz ve tahminen yarın ya da önümüzdeki günlerde yapılması planlanan uçak yolculuğunun, en yakın zamanda tamamlanması için büyük bir ciddiyetle çalışıyoruz. Tüm katılımcıları bu tıbbi hava köprüsü organizasyonunun önünde yer açmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullanıldı.
Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap koalisyonu, merhamet köprüsü uçuşlarının ‘insani çabalar, Yemen halkının maruz kaldığı koşulları hafifletme ve insani koşulları iyileştirme’ çerçevesinde düzenlendiğini vurguladı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.