YPG/SDG’ye Yönelik Suikastlar İle Bilinen Kıyam Hareketi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Ocak 2019 | Salı 15:32

Kıyam Hareketi

Suriye’de YPG/SDG unsurlarına karşı gerçekleştirdiği suikast ve sabotaj saldırıları ile gündeme gelen Kıyam Hareketi, Ekim 2017’de kurulmuştur.

Örgütlenme kuruluşunu bildirdiği açıklamasında; ‘’Bizler, Kıyam Hareketi olarak, terörist ayrılıkçılar ve onların projelerine karşı durmaları için Kürt, Türkmen, Arap, tüm Suriyelilere harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz. Herhangi dış destek olmaksızın ülkenin birliğini ve bütünlüğünü savunuyoruz.’’ ifadelerine yer vermiştir.

Menbiç kökenlilerin ağırlıkta olduğu grubun toplam mevcudunun 100 – 120 arasında olduğu belirtilmektedir. Grup bünyesinde Arap, Kürt ve Türkmenler yer almaktadır.

PKK liderlerinden Fehman Hüseyin’e bombalı düzenekle suikast girişiminde bulunan Tel Hamis Tugayları da Kıyam Hareketi’nin bir hücresidir.

Kıyam Hareketi ayrıca Menbiç Askeri Konseyi Lideri Muhammed Ebu Adil ve yine MAK’ın Sözcüsü Şervan Derviş’e yönelik suikast girişiminde bulunmuştur.

Hücre yapılanmaları şeklinde varlık gösteren örgütlenmenin; Kamışlı, Rakka, Haseke ve Menbiç’te hücreleri olduğu düşünülmektedir.

Örgüt mensuplarının daha önce ÖSO çatısı altında savaş tecrübesine sahip kişilerden olduğu belirtilirken, yapılanmanın SDG içerisine sızmayı başardığı söylenmektedir.

Sosyal medya üzerinden propaganda faaliyeti yürüten Kıyam Hareketi, suikast hedeflerini önceden bildirmektedir. Ayrıca gerçekleştirilen suikastlara ilişkin video ve görüntü paylaşımı yapmaktadır.

Kutluhan Görücü‘nün çalışmaları sonucunda hazırlanmıştır.

 


Kaynak: Suriye Gündemi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.