Yüksek mahkeme yargıçları: Abbas’ın kararları tam anlamıyla kıyım

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ağustos 2019 | Perşembe 21:00

Kararların anayasaya ve kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olduğunu belirten Yüksek mahkeme yargıçları: Abbas’ın kararları tam anlamıyla kıyım.

Filistin Yüksek Mahkemesi üyesi yargıçlardan bir grup, bugün (8 Ağustos Perşembe) yayınladıkları bildiride, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın bu yıl yargıyla ilgili 16 ve 17 nolu kararlarına itirazlarını dile getirdi.
Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, yargıda ıslah bahanesiyle 52 yargıcın emekliye sevk edilmesine, Yüksek Yargı Konseyi ile tüm yüksek mahkemelerin ve Temyiz Mahkemesi’nin feshedilmesine, geçici yargı konseyi oluşturulmasına ve yargıçların emeklilik yaşının 60’a düşürülmesine karar vermişti.
Filistin Yüksek Mahkemesi yargıçlarından Abdullah Ğazlan, İman Nasıruddin, Halil Es-Sayyad, Adnan Eş-Şuaybi, Hilmi El-Kehan, Muhammed Müslim, Muhammed El-Hac Yasin yayınladıkları bildiride, yargıda reformdan yana olduklarını ve daha önce bu konuda yaptıkları çağrılara kulak verilmediğini belirtti.
Filistin yargısında reform bahanesiyle yapılan kıyımı kınadıklarını bildiren yargıçlar, Abbas’ın kararlarını anayasaya darbe olarak niteledi.
Bildiride, Filistin Yönetimi Başkanı’nın yargıyla ilgili kararlarının kuvvetler ayrılığı ilkesine de aykırı olduğu ve yargı tarihinde benzerinin görülmediği kaydedildi.
Filistin yargısının güçsüzlüğüne yol açan sebeplere işaret eden yargıçlar, yürütmeyi elinde bulunduranların müdahaleleri sonucu yüksek yargı üyeleri arasında çatışma yaşandığını bildirdi.
Yargıçlar ayrıca Temyiz Mahkemesi yargıçlarını hedef alan kara propagandayı da eleştirerek, dava dosyalarının birikmesinin suçunun Temyiz Mahkemesi yargıçlarına yıkılmak istendiğini ifade etti.
Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.